
Dezinsekce
Dezinsekce
Dezinsekce je soubor opatření, určených k hubení škodlivého a epidemiologicky významného hmyzu a dalších členovců.
Nejrozšířenější členovci u nás v bytových domech, ubytovnách, různých provozovnách a výrobnách bývají štěnice domácí, švábovitý hmyz (především rus domácí) a mravenci farao. Hubíme, ale i blechy, pisivky, moly, mouchy, rybenky, různé skladištní škůdce a roztoče a jiné. Během letní sezóny provádíme dezinsekce vos a sršňů.
Dezinsekci lze provádět způsobem mechanickým, fyzikálním, chemickým a biologickým.
Mechanické prostředky dezinsekce
mají význam zejména pro jednotlivce, a to jen v případě výskytu menšího množství hmyzu. Jedná se různé druhy lepových pastí a mechanických lapačů. Mechanické prostředky se uplatňují i v prevenci výskytu členovců. Důsledné odstraňování odpadu, udržování čistoty v okolí obytných domů, provozoven, asanace terénu, osazení oken ochrannými sítěmi, používání moskytiér, apod. jsou účinnými opatřeními v ochraně před hmyzem. Mechanickým preventivním opatřením proti klíšťatům nebo poštípání hmyzem při pobytu v přírodě je např. vhodně volený oděv (dlouhé rukávy, nohavice, vhodná je světlá barva).
Fyzikální prostředky dezinsekce
se nejčastěji využívají jako vysoká, nebo naopak nízká teplota vzduchu (horká pára, vymrznutí) nebo jako horká voda.
Chemický způsob dezinsekce
Chemické prostředky lze rozdělit na atraktanty, které ze vzdálenosti lákají hmyz a ten je následně likvidován jinými prostředky, a repelenty, které hmyz odpuzují.
Dezinsekční přípravky – insekticidy lze dělit dle mechanismu působení na přípravky kontaktní (dotykové), přípravky působící přes dýchací ústrojí a přípravky perorální (požerové).
Insekticidy dělíme také podle typu účinné látky na :
- karbamáty – deriváty kyseliny karbamové, například pirimikarb (Pirimor), karbofuran (Furadan)
- organofosfáty – estery kyseliny fosforečné, například fenitrothion (Metation), chlorpyrifos (Dursban)
- organochloridy – například pyridaben (Sanmite), DDT, lindan
- neonikotinoidy – odvozené od molekuly nikotinu, například acetamiprid (Mospilan), imidacloprid (Confidor), thiamethoxam (Actara)
- pyrethroidy – odvozené od pyrethrinů, například cypermethrin (Cyper), cyhalothrin (Karate), deltamethrin (Agrion Delta, Fast, Decis)
- tetramáty – deriváty kyseliny tetramové, například spirotetramát, spirodiklofen, spiromesifen
- deriváty ivermektinu – například abamektin, emamectin
- silice – eugenol, limonen, thymol
Biologické způsoby dezinsekce
jsou využívány prozatím omezeně, ale jelikož jsou označovány jako environmentally friendly, pracuje se neustále na jejich vývoji. V boji proti komárům se využívá např. Bacillus thurigiensis.
Kombinace biologických a mechanických prostředků
jsou pak různé mechanické pasti s feromony (chemická látka lákající hmyz do pasti).
Základním předpokladem úspěšně provedené dezinsekce je správné určení škůdce a následně přesně dodržená metodika odborně provedeného likvidačního zásahu efektivním způsobem. Obtížně řešitelným problémem mohou být například štěnice. Do obydlí bývají zavlečeny např. koupí použitého nebo starožitného nábytku a obrazů, lze si je v zavazadle dovézt z dovolené (hotely všech kategorií, ubytovny). Mohou přelézt ze zamořeného sousedního bytu a podobně. Jejich likvidace vyžaduje odborný zásah zejména pak kvůli rozvoji jejich rezistence.